Özkan açıklamasında,

 

Uzun süredir vatandaşlarımızın beklentisi ve talebi olan Asker Alma Kanunu hakkında düzenleme  AK Parti vekillerimizce geçtiğimiz günlerde meclis başkanlığına sunulmuş ve üyesi olduğum Milli Savunma Komisyonunda geç saatlere kadar süren toplantılar sonucu kabul edilerek komisyonumuzdan geçmiştir.

 

Bundan sonraki süreçte komisyon raporu hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülüp yasalaşacaktır.

 

Şu anda kışlada olan askerler kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren şartları uygun olan askerlerimiz terhis olma imkânına kavuşabileceklerdir.

 

Askerlikte reform olarak tarihe geçecek bu düzenleme askere alınacak tabiplerden, öğretmenlerin durumuna kadar çok kapsamlı düşünülmüştür.

 

Başlıça önemli değişiklikler ise,

 

Askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecektir. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak planlanmıştır.

 

Bir vatandaşımız altı ay askerlik yaptıktan sonra terhis olabilir ya da kendisinin talebi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki kadro ve onların uygun görmesi halinde altı ay daha Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev alabilecektir. Eğer böyle bir tercihte bulunursa vatandaşımız, asgari ücretten az olmamak üzere bir ücret ödemeside yapılacaktır. Bu sürenin sonunda kendisinin talebi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uygun görüşü olması halinde profesyonel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet edebilecektir.

 

Yoklama kaçağı ve bakaya olanlara bir defaya mahsus bedelli askerlikten yararlanma imkanı sağlanacaktır.

 

Bedelli askerlik konusunda ise, yaş sınırı ortadan kaldırılacak, Yedek asteğmenin maaşının altı katı ücret ödenerek bir ayda askerlik görevini ifa edebileceklerdir.

 

Bu yeni reform niteliğindeki düzenleme tüm vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun. Uzun yıllardır bedelli askerlik olacak mı? olmayacak mı? karmaşası tamemen ortadan kalkacaktır.

 

İnşallah yetişirse terhis olacak askerlerimiz Ramazan Bayramında evde, ailesinin yanında geçirecektir.

 

Şimdiden bu yeni kanunun vatanımıza milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.