Manisa Valiliği önünden başlayan korteje Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Manisa Milletvekilleri, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik,  Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, konuk ülke büyükelçileri, Kazakistan halkoyunları toplulukları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kula Yaren Ekibi’nin de katıldığı kortej yürüyüşü vatandaşlar tarafından büyük ilgi topladı.  Manisa Valiliği önünden başlayan kortej, şifalı mesir macunlarının halka saçılacağı Sultan Camii’nde son buldu. Öğle namazının ardından başlayan törende ilk olarak Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesi canlandırıldı. Protokol üyelerinin tek tek çağırılarak vatandaşları selamlamasının ardından Sultan Meydanı’nı dolduran binlerce insanın sabırsızlıkla beklediği mesir saçım törenine geçildi. Alanı dolduran binlerce kişi saçılan mesirleri kapmak için kıyasıya mücadele verdi.

 

Başkan Tosun; “Mesir Macunu, Hastalarımıza Şifa Dertlilerimize Deva Olsun”     

Manisa Büyükşehir Web TV’ye yaklaşık 5 asırdır sürdürülen Mesir geleneği ile ilgili açıklamada bulunan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun; “Manisa Mesir Macunu,

Bizlere atalarımızdan miras bu coğrafyanın yaşatılan en eski geleneklerinden birisidir. Bizler de Kula’yı ve belediyemizi temsilen Kula Yaren ekibimizle, tanıtım standımızla,  coşkuya ortak olduk. 478. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin yerli ve yabancı konukların katılımıyla, çok farklı etkinliklerle muazzam bir şekilde gerçekleştirilmesi noktasında başta Sayın Valimiz Mustafa Hakan Güvençer ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun. Hafsa Valide Sultan'dan günümüze ulaşan 478 yıllık geleneğimiz Mesir Macunu, hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva olsun inşallah” dedi.