Karşılıklı yapılan konuşmalarda genel olarak mahallelerin sıkıntıları, vatandaşların istek ve talepleri gündeme alınıyor. Belediyenin hizmetlerinin de anlatıldığı iftar sohbetlerinden vatandaşlar oldukça memnun kaldıklarını dile getiriyor. Gittiği mahallelerde 24 Haziran’da yapılacak olan seçimler için siyasi konuşmalar yapan başkan Tosun, vatandaşlardan cumhur ittifakında Recep Tayyip Erdoğan’a milletvekilliğinde ise Milliyetçi Hareket Partisine destek istiyor.

 

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, gittiği iftar programlarında yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Ülke bir sürece doğru gidiyor. Her seçimin kendine göre bir önemi vardır ama 24 Haziran’da yapılacak olan seçimler gerçekten çok önemli.

 Ülke adına önemli Müslümanlar adına önemli Güçlü bir sistem olan başkanlık sitemi için yapılacak olan bu seçimlerde parlamentonun da güçlü olması gerekiyor. Onun için 24 Haziran’da yapacağınız tercihi iyi düşünmemiz gerekiyor.

İyice irdelememiz gerekiyor. Cumhur ittifakı’nda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih ederken parlamentoda ise bayrağı altında siyaset yapmaktan onur duyduğum, gurur duyduğum üç hilali, yani Milliyetçi Hareket Partisini tercih etmenizi istirham ediyorum.

Belediyelerde gücün yani karar verme yetkisinin tamamen belediye başkanlarında olduğundan kaynaklı, ani karar verme kabiliyetine sahip olunuyor.

Bazen inisiyatif kullanılan kararlar da alınabiliyor. Bunu bir belediye başkanı olarak gördüm, yaşıyorum. Karar verme noktasında işin akışı hız kazanabiliyor. Ama devlette bu böyle değil. Tamamen bir hantallık içerisinde karar verme ve inisiyatif kullanma konuları hiyerarşiye takılıyor. Bir kurumdan bir imzanın çıkması bazen aylarca bekleniyor.

Başkanlık sistemi içerisinde bu hantal yapıdan inşallah kurtulacağız. Bu memlekette bu güne kadar kimler göreve geldiyse, bu milleti ezeyim, bu millete kötülük yapayım diye bir düşüncesi olmadığına inanıyorum. Her yönetime gelen halk için iyi şeyler yapayım diye kanunlar getirdi. Bu kanunların bazılarını halk anladı, bazılarını anlayamadı yada hükümet edenler anlatamadı. İyisiyle kötüsüyle bu ülke bugüne kadar yönetile geldi. Onun için bu seçimlerin öneminin çok büyük olduğuna inanıyorum. Genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi bu seçimlere ciddi manada dış güçler müdahil oluyor. Bu müdahaleyi 15 Temmuz’da hep birlikte gördük. Bu memleketin coğrafyasıyla oynamak istemişlerdir. Bu ülkenin sınırlarını değiştirmek için ellerinden geleni yapmışlar, yapmaya da devam ediyorlar. Bütün bu olup bitenleri devlet büyüklerimiz görmüş olacak ki bu millet beraber olmakla büyük bir tehlikeyi atlatmış oldu. 15 Temmuz’da sağcısı solcusu, hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm Türkiye birbirine kenetlenerek bu badireyi atlatmış oldu. Yeni kapı ruhu bugünün oluşumu değil, 15 Temmuz’un meydana getirdiği bir oluşumdur. 15 Temmuz’dan sonra bir siyaset adamı çıkıp ta önce vatanım, sonra partim ve daha sonra ben diyorsa, kayıtış şartsız hiçbir pazarlık unsuru oluşturmadan sisteme destek veriyorsa, bunun adı tamamen vatanseverliktir.

 

Bu ittifakın adı cumhur ittifakıdır

Bir tarafta cumhur ittifakı var bir tarafta da millet ittifakı var. Cumhur ittifakının içerisinde kimler vardır? Milliyetçi Hareket vardır, Adalet ve Kalkınma vardır, bunlara destek Büyük Birlik vardır. Cumhur ittifakının adayı kimdir? Recep Tayyip Erdoğan’dır.  Başka bir adayı var mıdır? Yoktur. Millet ittifakının adı ittifak olmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir adayı var mıdır? Vardır. İYİ patinin bir adayı var mıdır? Vardı. Saadet Partisinin adayı var mıdır? Vardır. Bunun adı ittifak olmaktan çıkmış, bu adayların başkanlığı kazanma gibi bir derdi bulunmamakla birlikte daha fazla milletvekili çıkararak parlamentoda çoğunluğu yakalama derdine düşmüşlerdir. Burada ki amaç cumhur ittifakının başkan adayına zorluk çıkarmak, hükümetin önünü tıkamak, onu çalışamaz hale getirmektir. Yerelde siyaset yapan bizler bütün bunları halka anlatmak zorundayız. Seçmeni bilinçlendirmek zorundayız. Ülke ciddi bir badirenin eşiğinde olduğunu gören Bahçeli’nin bir söylemi ile bu ittifakın gereklilik olduğu ortaya çıkmıştır. Bu memlekette demek ki bizim göremediğimiz bazı sıkıntılar var ki bu haddeye gelindi. Önce vatan diyen sayın genel başkanımız hükümete götürdüğü teklifle bir erken seçim kararı alındı. Cumhur ittifakının başkanı bellidir. Başkanlık sistemi için tercihimizi cumhur ittifakı yönünde yapacağız. Parlamento yönünde ise tercihimizi cumhur ittifakı için yaptığı fedakarlıklarla takdir toplayan Milliyetçi Hareket Partisi’nden yana kullanmanızı bekliyorum. MHP’de birinci sırada Türkiye’ye mal olmuş Erkan Akçay var. İkinci sırada yörenin evladı, bir çoğunuz ile akrabalık bağı olan selendi belediye eski başkanı Nurullah Savaş var. Nurullah kardeşim bölgenin evladı. 24 Haziran’da bunu desteklemekten başka yapacak bir şeyimiz olmadığını düşünüyorum. Desteklerinizi bekliyoruz. Bu seçimlerin ülkeye ve millete hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Belediyenin çalışmaları hakkında bilgiler veren başkan Tosun, şunları söyledi: “Belediye olarak çalışmalarımız, hizmetlerimiz kesintisiz devam etmektedir. Bazı mahallelerimizde su sıkıntıları yaşanmıştı geçtiğimiz dönemlerde. İnşallah bunları tekrar yaşamayacağız. Elimizden geleni yapıyoruz. Mahallelerimizin alt yapı sorununu hallettik. Üst yapı sorunu kalmadı denecek kadar azdır. Program dahilinde bu mahallelerimizin üst yapıları da tamamlanmak üzeredir. Arazi yollarımızın birçoğu tamamlandı. Sizlerde takdir edersiniz ki Manisa büyükşehir olunca eski köylerimiz mahalle statüsüne kavuşarak belediye sınırlarına dahil edildi. Bundan kaynaklı da belediyemizin sorumluluk alını coğrafi bakımdan geniş bir alanı kapsamaktadır. Çarıkballı’dan Topuzdamları’na kadar geniş bir alan da hizmet etmeye çalışıyoruz. Bundan şikayetçi de değiliz. Bütün bunları yapmak için sizlerden yetki istedik, sizlerde teveccüh gösterdiniz. Dönem sonuna kadar birçok hizmeti hayata geçirmeyi planlıyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.