Ekonomik sıkıntıların iyice baş  gösterdiği bu aylarda ısınma ve bazı temel ihtiyaçların aşırı derecede zamlanması vatandaşı çileden çıkarmaktadır.

Ne hükümet nede belediyeler son zamanda vatandaşımızın hiçbir sorununa çözüm bulamamıştır.

 Kendi haline bırakılan ülkemin güzel insanı, çaresizlikler ve ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır.

VATANDAŞ NASIL HUZUR BULACAK?

Ülkemizde dar gelirli bir aile düşünün, bu aile ev kirası ödeyecek, çocuklarını okula gönderecek, askere gönderecek, okul servis ücreti ödeyecek, üniversite harcı yatıracak, elektrik, doğalgaz, su faturası ödeyecek, kızını gelin edecek, oğlunu evlendirecek vb. Bu saydıklarımı arttırmak münkün. Ve bu aile reisinin emekli olduğunu ve bin 500  tl emekli maaşı aldığını yada asgari ücretle çalıştığını düşünelim. Soruyorum ülkemin güzel insanlarına bu aile huzur ve saadet içinde mutlu bir şekilde yaşayabilir mi?

Bana ülkenin ne kadar geliştiğinden ve ilerlediğinden bahsediyorlar gülüp geçiyorum. Neden? Bir ülkenin vatandaşları, hala geleceğinden emin değilse, çocuğumu nasıl okutabilirim kaygısı yaşıyorsa, evladım okuyup iş bulacak mı? kaygısı duyuyorsa, bağ-kur borcunu ödemediğim için sağlık hizmeti alamazsam endişesi taşıyorsa, ve en önemlisi asgari ücretin açlık sınırının altında kalıyorsa, hiç kimse kusura bakmasın ama, biz gelişmiş ülke falan sayılmayız. Dikkat ederseniz en temel ihtiyaçları söyledim. Bizim vatandaş olarak tatile gitmeye, yurt dışına çıkıp gezmeye, sosyal ve kültürel aktivitelere katılmaya hakkımız yok mu? Bunları saymıyorum çünkü biz bunlardan çoktan vazgeçtik vatandaş olarak.

BELEDİYELER İÇİN VATANDAŞ HİÇ HÜKMÜNDE

Bu kadar ekonomik krize rağmen vatandaşlarıyla adeta hesaplaşır derecesinde bir anlayış görmedim. Sosyal medyayı adeta kendi çıkarları için kullanan belediye başkanları, vatandaşın zam tepkisi olunca, kulaklarını tıkıyorlar. Oysa sosyal devlet anlayışı bu değil. Evet Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Ergün, suya zam mam yok dedi ve bunu da şov yapar derecesinde meclis toplantısında halka ve basına açık bir ortamda söyledi. Peki sonra şak diye zam geldi.

Belediyeler bu günlerde  en rahat dönemlerini yaşıyorlar. Mazeretleri hazır, para yok yatırım yok. Çok sıkıştı çıkar 200-500 kişi işten rahatla. Sosyal medyadan suya zamlara tepkiler varmış, TOKİ evleri yüzde yüz zamlanmış hiç ama hiç umurlarında bile değil.

Hani Şehzadeler Belediye başkanı çok seviliyordu, halkın adamıydı, hani Çerçi gariban babasıydı, hani büyük başkan Cengiz Ergün'dü ne oldu bu başkanlara da seçimden önce vaatlerini unutmuş oldular. Hadi Ergün zammı meclise getirdi diyelim, diğer ilçe belediyelerinin nutku niye tutuldu? Başkan yeterince zamlar vatandaşın belini büküyor suya zamma gerek yok niye diyemediler.

Ne belediye başkanları nede yardımcılarının suya zam konusunda ağızlarını açıp tek kelime etmemelerini kınıyorum. Gözümüzün içine baka baka Manisa ve Manisa halkını seviyoruz demesinler. Vatandaşın en zor günlerinde yanlarında olmayan ne başkan nede siyasetçiye ihtiyacımız vardır. Manisa halkının, ülkesi ve kendi şehri için radikal kararlar alamayan, her alınan karara sorgusuz onay veren, vatandaşının dertlerini kendi çıkarlarından altta gören siyasetçilere ihtiyacı yoktur.

Bu yazdıklarımı doğrular neticesinde bir karara imza atıldı. Manisa AK Parti il başkanı Akhisar eski belediye başkanı oldu. Neden? Koskoca Manisa merkezde il başkanlığı yapacak siyasetçi yokmuydu? İşte bu sorunun cevabı biraz önce yazdığım paragrafın içinde var. Başkanlar ve etrafındakiler ne kadar halkla mesafeyi açarlarsa neticesine de o ölçüde katlanırlar.