CUMHURİYET kelime anlamı olarak ‘’ HALKIN KENDİ KENDİSİNİ YÖNETMESİ ‘’ demektir. Cumhuriyet idaresinde halk milletvekillerini seçer. Seçilen vekiller TBMM ‘ ni oluşturur. TBMM halk için halk adına halkın yararına kanun yapar Yürütme de yani hükümet bu kanunları uygular. Parlamenter sistemlerde meclisin bu görevi yanında KONTROL ve DENETİM hizmeti de vardır. Araştırma önergesi soru önergesi ve güven oylaması gibi yetkileri ile hükümeti kontrol ve denetim altına alır. Fakat 24 Haziran ‘ dan sonra Türkiye başkanlık sistemine geçtikten sonra TBMM bu görevlerinden güven oylaması tamamen kaldırıldı. Soru Önergeleri devam etse de ilgili bakanlık kendisine sorulan soruyu 15 gün içinde cevaplaması gerekir. Fakat verilecek bu cevaplar ilgili bakanlar tarafından keyfiyet taşımaktadır.

 

Artık TBMM ‘nin görevi Kanun Hükmünde Kararnameleri onaylamak olmuştur. Bunun en güzel örneğini ‘’ EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ‘’ kanun teklifinde yaşandı. AKP dışındaki partilerin ortak laşa destekledikleri önerge gündeme alınsın diye kabul edildikten 2 saat sonra Kanunu görüşecek komisyon kurulsun önergesi MHP nin çekimser kalması sonucu AKP oyları ile reddedilmiştir. Kısaca milletvekillerinin milli iradesi ipotek altına alınmıştır. Bu değerlendirmeyi kanunu dört gözle bekleyen mağdurların takdirine bırakıyorum.

 

16 yıllık AKP iktidarı zamanında milli bayramlarımızı kutlama heyecanı ve coşkusu gittikçe azaltılmış törenler statlardan kapalı salonlara alınmıştır. Bu yılda Cumhuriyet Bayramı Kutlama etkinlikleri başkent Ankara‘dan İstanbul’a alınmıştır. Sebep 3. Hava Limanı açılış törenidir. Burada eleştirimiz hava alanına değildir. Böyle bir tesis ülkemize kazandırılmıştır . Açılışı için niye 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı seçilmiştir. Bu açılış bir gün önce veya bir sonra da olabilirdi. Aynı güne rast edilmesi manidardır.

 

Andımız konusuna gelince,

 

Rahip  Branson bırakılırken Türk Mahkemeleri bağımsızdır Bu karara saygı duymak gerekir denilirken ANDIMIZ konusunda aynı Türk mahkemesi Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verince Beş yıldır aklınız neredeydi Yargı yürütmenin işine karışamaz böyle olursa biz bu işi bırakalım gibi beyanatlar ile Danıştay şamar oğlanına çevrilmiş günah keçisi olmuştur.

 

Birileri ben gidersem Türkiye batar diye halkı tehdit ederken Ulu Önder ATATÜRK ‘’ Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’’ demiş gelecek nesillere olan güvenini belirtmiştir.

 

Cumhuriyetin 95. Yıl dönümü ülkemize ve siz Kulalı hemşerilerime kutlu olsun dedi.