Kula Belediyesi’ne ait hayvan barınağında köpeklerin bulunduğu tel örgülü alanların dışında barınağın kapısının kilitli olduğu ve barınak dışında yerlerde bulunan  küflü ekmekleri cep telefonu kamerasıyla kaydeden bir kişi, görüntüleri sosyal medyada paylaşılınca, hayvan dostlarının tepkisini topladı. Barınaktaki hayvanlara iyi bakılmadığı iddiası sosyal medyada yayılınca, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’un talimatıyla konuyla ilgili hayvan barınağında inceleme yapıldı. Kula Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri barınağa gidip, incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemelerin ardından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kula Belediyesi bünyesinde hizmet veren, sahipsiz sokak hayvanlarının tedavi ve bakımları için kısa süreli tutuldukları rehabilitasyon ve bakım merkezi olarak kullanılan hayvan barınağı ile ilgili sosyal medyada yer alan bazı gerçek dışı haber ve paylaşımlara yönelik kamuoyunu bilgilendirme ve açıklama ihtiyacı duyulmuştur. Havyan barınağının kapısının kilitli olduğu ve hayvanların bakımsızlığa terk edildiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Belediyemiz bünyesinde bulunan hayvan barınağımızda şu an itibariyle 15 hayvan dostumuz bulunmaktadır. Barınağımız 08.00-17.00 saatleri arasında halka açık olup, hayvanlara verilen yemek, tedavi hizmetleri şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Hayvan barınağında köpeklerin bulunduğu tel örgülü alanların dışında bulunan küflü ekmeklerle köpeklerin beslendiği de gerçek dışıdır. Barınağımıza zaman zaman duyarlı vatandaşlar tarafından artık, bayat ekmek ve benzeri gıda maddeleri bırakılmaktadır. Ancak bu ekmek ve artık gıda maddeleri kesinlikle barınağımızda kullanılmamakta olup gözetimimiz altında bulunan hayvanlar düzenli olarak mama ile beslenmektedir.

 

Sahipsiz sokak hayvanlarının tedavi ve bakımları için kısa süreli tutuldukları iyileştirme ve bakım merkezi olarak hizmet veren barınağımızda hayvanlarımızın bakımı ile ilgilenen bir görevli personelimiz bulunmaktadır. Veteriner hekimimiz ise geçtiğimiz Şubat Ayı başında görevinden ayrılmış olduğundan hayvanlarımızın tedavisi için Manisa Büyükşehir Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesindeki veteriner hekimlerden destek alınmaktadır. Barınağımızdaki kafeslerin gerekli tüm kontrolleri yapılarak temizlik, yemek verme, hasta hayvanların takibi gibi işlemler eksiksiz olarak yapılmaktadır. 

 

Sosyal medyada Belediyemize ait hayvan barınağımızla ilgili hayvan dostlarınca hassasiyet ve duyarlılıkla paylaşılmış görüntülerin gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle bir konuyla gündeme gelmekten dolayı kurum olarak üzgün olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız”