Hacı Ömer Özboyacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ahmet Ali Okumuş ’un sayesinde başlayan çevre dostu torba kullanıyoruz çalışmaları devam ediyor.

 

Okumuş “Özellikle ülkemizde son yıllarda tüketimi hızla artan plastik poşet kullanımının azaltılması amacı ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan çevre duyarlılığına sahip birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de poşetlerin ücretli olmasının gelecek açısından önemli bir adam olduğunu vurgulayarak, filelere, bez çantalar geri dönelim, plastik kullanımını terk edip geleceğimizi koruyalım çağrısından sonra ülkemiz genelinde hızla yayılan plastik poşet kullanımının azalması yönelik çalışmalarda okulumuz öğrencilerinin kendi el emekleri göz nurları ile diktikleri çantaları çevremize sahip çıkma çevremizi, çevremizi koruma adına bez çantalar üreterek Kula’mızın pazarında Kula’lı hanımlarına dağıttı.

 

Plastik poşetlerin doğamıza vermiş olduğu zararlardan başlıcaları kanser vakalarındaki artış, naylon poşetlerin şeffaf oldukları için tıpkı bir sera gibi ışığı emerek orman yangınlarına neden olmaktadır. Kimyasal maddeler içeren naylon poşetler özellikle siyah olanların sadece toprağa değil içerisine konulan sebze ve meyveler aracılığı ile insan sağlığına zarar verebilirler. Naylon poşetler doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yarar ve bu maddeler toprağa, suya karışarak besin zincirimizi yavaş yavaş kirletir, bunlara elimizden geldiğince mücadele etmeli çevremizin bize çocuklarımızdan bir emanet olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

Bu çalışmada Moda Tasarım Teknoloji Alan Şefimiz Aysel Kaynak Hanımın önderliğinde kalıp çıkarmış öğrencilerimiz her bir bez çantayı kendileri üretmişlerdir. Geleceğin mesleklerinden biri olan Moda Tasarım Teknoloji Alanında Kula’mıza donanımlı ve yetenekli öğrenciler yetiştirmek adına çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Yapmış olduğumuz çalışma İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Adem Sümen ve Kula Kaymakamımız Sayın Kemal Duru Bey tarafından ilgi ile karşılamış ve ilk siparişimizi Kaymakamlık adına Sayın Kaymakamımız Kemal Duru Bey’den almış bulunmaktayız. Çevreye duyarlı vatandaşlarımızdan isteği olanlara yardımcı olabiliriz.

Çalışmamızda ve çalışmalarımızda bizlere destek olan Kula’mızın sevilen esnaflarından Kaynak Ticaret Sahibi İsmail Kaynak Bey’e Okulumuz adına teşekkür ederiz.” Dedi.