Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında yapılan ‘Okullarda Gıda Güvenirliğine Yönelik Uygulamaları Geliştirme’ hedefi doğrultusunda İlçemizde bulunan 534 Ortaöğretim 9. Sınıf öğrencilerinin tamamına Müdürlüğümüzde görevli Gıda Mühendisleri tarafından Gıda Güvenirliliği eğitimi verilmiştir.

Eğitime Kula İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen, Kula İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Özel, görevli öğretmenler ve İlçemizde bulunan 9.Sınıf öğrencilerinin Kula Jeopark Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Kula İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bilğin Sarısu

Bakanlığımız 2018-2022 Stratejik Planında yer alan; uluslararası standartları gözeterek, üretimden tüketime doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması için gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla oluşturulan "Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek" hedefi doğrultusunda ülke genelinde eğitim faaliyetleri amaçlanmaktadır. Bu eğitim faaliyetleri kapsamında İl Müdürlüğümüz görevli Gıda Mühendisleri tarafından Orta Okul öğrencilerine yönelik eğitim çalışması yapılmıştır.

Eğitimde; Güvenilir gıda nedir? Gıdaların muhafazasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gıda satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? gibi soruların cevapları verilirken hijyen, temizlik ve dezenfeksiyon kavramları ile kişisel hijyen kuralları hakkında, uzman personellerce görsel materyaller kullanılarak eğitim verilmiştir.