Kula İlçemizde Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Aşure günü kapsamında düzenlenen etkinliklerle ilgili olarak Kula İlçe Müftüsü Kamil Kırkız yaptığı açıklamada.

 Hayırsever halkımızın ve Değerli Din görevlilerimizin katkılarıyla hazırlanan Beş bin Beş yüz kişilik Aşure Tatlısı gönüllerimizi tatlandırması dileğiyle tarihi camilerimiz olan Kurşunlu Camii, Çarşı Camii ve Gidişler Camii ile Kula Meslek Yüksek Okulu ve KYK Yurdu bahçesinde olmak üzere beş noktada halkımıza ikram edilmiştir.

 Kula genelinde beş noktada yapmış olduğumuz etkinliğe Müftülük personeli, Din görevlisi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

       Bu Aşure ikliminde Kula halkı olarak birlik ve dirliğimizin devamı, kardeşlik ve dayanışma heyecanı ile birbirimize aşure tadı ve ılıklığında kucaklarımızı açarak Hz. Peygamberin kucağına “Hicret” misali yolculuk yapmaya, kötülük ve günahlardan kaçınarak tövbelerle, dualarla “Muhacirlik” berraklığında Yüce Allah’ımızın hoşnutluğunu kazanmaya her zamankinden daha çok istekliyiz.

  Kula İlçe Müftüsü Kamil Kırkız, Aşure gününün İslam Tarihindeki farklı bir durumu da Hz. Hüseyin’ in Hicri 10 Muharrem 61 (1Ekim 680) tarihinde Ker bela’ da şehit edilmesidir. Böyle olunca Şia mezhebince bu günler Hz. Hüseyin’ in intikamını alma ahdinin tazelendiği bir matem günü kabul edilirken, Emeviler tarafından da Ker bela faciasının unutturulması için bu günlerde şenlikler düzenlemişlerdir.

   Bu günlerde ifrat ve tefritten kaçınarak birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirerek, kulluk şuuruyla nice Muharrem ve Aşurelere ulaşmak dileğiyle.