Kula Belediyesine ait kent ormanı sosyal tesislerinde gerçekleşen toplantının ev sahipliğini belediye başkanı Hüseyin Tosun yaptı.  Toplantıya, Müteşebbis heyeti başkanı Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, yönetim kurulu başkanı Kula Kaymakamı Osman Güven, Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Dericiler odası Başkanı Yunus Kilimci, Deri İş kooperatifinin ortakları katıldı.

Kula Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yapımı için ilk adım 1997 yılında atılmıştı. İlk olarak Deri İhtisas Organize sanayi olarak kurulması planlanan organize sanayi, karma organize sanayi olarak değiştirilmesi için mütevelli heyeti toplantı yaptı. 1997 yılında kurulan Kula Deri İhtisas Organize sanayi bölgesi yüzde 65 deri iş kooperatifi, yüzde 25 (özel idare) yatırım izleme (YİKOP) yüzde10 da Kula belediyesi ortaklığı ile kuruldu. Akgün Mahallesi sınırları içerisinde bulunan organize bölgesi Selendi eski yolu üzeri Boztepe mevkiinde 258 hektar alandan oluşmakta. 258 hektar yer tespiti yapıldıktan sonra OSB yatırımı için kamulaştırılacak alan olarak belirlendi.  OSB yapılacağı yer tespitinin ardından 2010 yılında Kula belediyesi bölgede mal müdürlüğünden 95 hektar daha arazi satın aldı. 163 hektar arazide kamulaştırma yapıldıktan sonra OSB tarafından satın alınarak sanayi bölgesi arsasına ilave edilecek.

2010 yılında yapılan 1/1000 ve 1/5000’lik imar planlamasına başlandı. 2018 yılı itibarıyla planlarda yapılan değişiklikler Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı onayına sunuldu, ilgili bakanlık bu değişiklikleri onayladı. Onaylanan planlar içerisinde Organize Sanayi bölgeleri içerisinde hizmet destek alanı uygulamasının başlamasıyla birlikte Kula’daki Deri Organize sanayi bölgesi içerisinde 104,5 hektarlık alan ayrılarak deri iş kooperatifinin 2010 yılında kurmuş olduğu S.S kula Dericiler Küçük Sanayi Sitesi kooperatifine ayrıldı.   

Geçtiğimiz 25 Mayıs’ta Kula’da gerçekleştirilen, Kula Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyeti toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya 15 üye katıldı. Gerçekleştirilen toplantıda S.S Kula dericiler küçük sanayi yapı kooperatifine 104,5 hektarlık alanın satışının gerçekleştirilmesi için yönetim kuruluna yetki verildi. Ayrıca deri ihtisas organize sanayi bölgesinin karma organize sanayi bölgesine dönüştürülmesi için ilgili bakanlığa teklifte bulunulmasına karar verildi.

Müteşebbis heyet başkanı Manisa valisi Mustafa Hakan Güvençer , “çalışmaların hızlandırılıp 2018 yılı içerisinde sonuçlandırılarak yatırım programlarına alınması için müracaatta bulunulacak ”dedi.