1. Avrupa Geopark Ağı Koordinasyon Komitesi Toplantısı, dünyanın çeşitli ülkelerinden 100’ün üzerinde delegenin katılımıyla Avusturya’nın Karavanke kentinde gerçekleştirildi.

İki yılda bir gerçekleştirilen Koordinasyon Komitesi Toplantısı’na Türkiye’den Manisa Büyükşehir Belediyesi, Kula Belediyesi ve Salihli Belediyesi’nin de katılımıyla oluşturulan Jeopark Belediyeler Birliği Delegeleri Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Kula Jeopark Koordinatörü Prof.Dr. Tuncer Demir ve Mühendis Yiğit Karakuzu katılarak Türkiye'yi temsil etti.

Kula Jeoparkı’nı yakından tanıyan Avrupa Jeoparklar Ağı Başkanı GGN Association Nilolaos Zouros, UNESCO Temsilcisi Patrick Mc Keever,  Avrupa Jeoparklar Ağı Danışma Kurulu Üyesi Kristin Raşnes ve Guy Martini’nin konuşmacı olduğu konferanslara katılan, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Kula’nın Türkiye’yi Avrupa Jeoparklar Ağı’nda temsil etmesinden dolayı gurur duyduklarını belirtti.
Avusturya’nın Karavanke şehrinde devam eden 41. Avrupa Geopark Ağı Koordinasyon Komitesi Toplantısı kapsamında açılan kültür ve tanıtım stantlarında Türkiye’yi Kula Jeoparkı tanıtıyor. Türk Bayrağı ile temsil edilen tek tanıtım standında yabancı delegelere Mesir Macunu, Meşhur Kula Leblebisi ve Kula Helvası ikram edildi.

Başkan Tosun; “Kula, Turizmde Türkiye’nin Yükselen Yıldızı Olacak”

Başkan Tosun, "Kula Volkanik Jeoparkımız, dünyanın en önemli 100 jeopark arasında gösterilmektedir. Ülkemizde çok zengin doğal ve jeolojik oluşumlar olmasına karşın Avrupa ve UNESCO Global Jeoparklar ağında Kula Jeoparkı'ndan başka Türkiye'de tescilli başka bir Jeopark yok.  Salihli Belediye Başkanımız Zeki Kayda, Jeopark Koordinatörümüz Prof. Dr. Tuncer Demir ile birlikte bu toplantıya katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyoruz.. UNESCO tescilli Türkiye'nin ilk ve tek jeoparkı olan Kula Jeoparkı bilime ve turizme değil aynı zamanda Ülkemize katma değer sağlasın istiyoruz. Avusturya 2da açtığımız tanıtım standı, yabancı turistlerin büyük ilgisini çekti. İnşallah, Kula Jeoparkı Türkiye'nin yükselen yıldızı olacak" dedi.