Kula Yunus Emre ve Şehit Ömer Halis Demir Kent Meydanı'nda düzenlenen tören, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Atatürk anıtına sunulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Zakir Okulmuş, Atatürk anıtına çelenk sundu. Kutlamalar saat 10.00’da Atatürk önünde Vali Muzaffer Ecemiş Ortaokulu ve İlkokulu ev sahipliğinde düzenlendi. Çelenk sunma töreninin ardından Kula Kaymakamı Kemal Duru, günün anlam ve önemine dair yaptıkları hitap ile protokol ve öğrencilerin bayramını kutladı. Dünyanın tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Vali Muzaffer Ecemiş Ortaokulu ve İlkokulu öğrencileri Fatmanur Güvenç ve Kübra Öztürk tarafından, günün anlam ve önemine dair şiirler okundu. Törenin devamında "Değerli Zamanlar projesi" kapsamında ses sanatçısı Sami Dinç ve öğrencisi Zeynep Derya Durgut tarafından türküler seslendirildi.
Kutlama programına, Kula Kaymakam Kemal Duru, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Nurettin Yarımçam, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zakir Okulmuş, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız, siyasi partilerin ilçe Başkanları, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, gaziler, öğrenciler, öğretmenler ve görevliler katıldı.