Kula’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı dolayısıyla yüzlerce vatandaşın katılımı ile Kula’nın Kurtuluşu ve Şehitleri Anma Günü düzenlendi. Kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kula’nın Kurtuluşu ve Şehitleri Anma günü yürüyüşü ile devam eden törene, Kula Kaymakam Vekili Mehmet Can İrdelp, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Garnizon Komutanı Emre Aydoğmuş, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen İhsan Serin, Emniyet Müdür Vekili Mustafa Yıldırım, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Manisa Büyükşehir ve Kula Belediyesi Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, yarenler, Kula Belediyesi Yaz Okulları öğrencileri ve eğitmenleri ve vatandaşlar katıldı. Kula Kaymakam Vekili Mehmet Can İrdelp, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve protokol üyeleri Hisarkapı mevkiinden başlayıp Yunus Emre ve Şehit Ömer Halis Demir Kent Meydanı’na kadar yapılan Zafer yürüyüşü boyunca vatandaşları selamladı. Kortej, Zafer yürüyüşü güzergahında bulunan Kula Askerlik Şubesi önüne geldiğinde Başkan Tosun, nizamiyede nöbet tutan askere şükran çiçeği takdim etti. Büyük Taarruz Atlı Birlikleri’nin öncülüğünde gerçekleşen Kula’nın Kurtuluşu ve Şehitleri Anma yürüyüşü, tören alanında sona ererek yerini kutlamalara bıraktı. Kutlamaların ardından Kula Belediyesi Kültür Merkezi'nde Atatürk'ün Fotoğrafçısı Ethem Tem fotoğraf sergisine geçildi.


Kula Belediyesi Yaz Okulları, Ayakta alkışlandı


Büyük bir coşkuyla başlayan kurtuluş etkinlikleri öğrencilerin kurtuluş gününe dair şiirler okunmasıyla devam etti. Kula Belediyesi Yaz Okulları’nın Halk Oyunları ve Jimnastik dans ekiplerinin gösterileri ile görsel şölene dönüşen kutlama etkinliğinde yüzlerce vatandaş, Kula Belediyesi Yaz Okulları öğrencilerini ayakta alkışladı. 

Başkan Tosun, “4 Eylüller, Birlik ve Beraberlik Ruhunu Canlı Tutmaktır”

 

Günün anlam ve önemine dair konuşmalarını yapan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, şu ifadeleri kullandı; “Bugün 4 Eylül. Bugün Kulamızın gururu günü, bayramıdır. Hepimize kutlu olsun. Bugün “Ya İstiklal Ya ölüm” diyenlerin, gelecek nesiller için, yani bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için ölümü seçtikleri gündür. Bizler, hayatta kalmak için değil, ayakta kalmak için Ata yurdumuz Orta Asya’dan Anadolu’ya geldik. Ata yurdundan yola çıkarken Atamızın terkisine devlet töresini ve bağımsızlık aşkımızı aldık. Bundan tam 96 yıl önce Kulamız düşman işgali altında geçirdiği 786 günün ardından, şanlı ordularımız ilçemize gelerek zulme, hıyanete, eziyete ve sömürgeci heveslere karşı büyük bir kahramanlık göstererek Kulamızı işgalden kurtarmıştır. Şu anda toprak diyerek bastığımız bu yerlerde, sayısız vatan evladımız şehit olmuştur.  4 Eylül Kulamızın Kurtuluşu’nun 96. yıldönümünü kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün milli mücadele kahramanlarını, Kulamızın manevi siperleri olan Buruşukoğlu Mehmet Efe'yi, Yabaayak Mehmet Efe’yi, Menyeli Çobanoğlu Halil Efe'yi ve isimlerini sayamadığımız milletimizin selameti için canlarından seve seve vazgeçen aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Sağ olun, var olun, Yüce Allah’a emanet olun” diye konuştu. 

 

BU AKŞAM SAAT 21:00 DE KULA KENT MEYDANINA MERVE ÖZBEY KONSERİNE BEKLİYORUZ.