Jandarmadan, uyuşturucu etkisi bulunan ve renkli reçete ile satılabilen ilaçları para karşılığında yazan ve satış yapan doktor ve eczanelere Manisa merkezli (5) ilde operasyon düzenledi.

Sağlık Bakanlığının iznine bağlı olarak Psikolojik/Nörolojik rahatsızlıkları bulunan hastalara uzman hekimler tarafından yazılabilen, etken maddelerinde uyuşturucu etkisi bulunması nedeniyle Renkli Reçete Sistemi/Kontrole Tabi olarak satışı yapılan ilaçların suiistimali ve ticaretine yönelik Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığınca Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu kapsamında soruşturma başlatıldı.

Soruşturma süresince, şüpheli doktorların uyuşturucu satıcılarının topladığı psikolojik ve nörolojik rahatsızlığı olmayan şahıslara ait kimlik fotokopileri ile hastaları görmeden para karşılığı reçete yazdıkları ve şüpheli eczane sahiplerinin söz konusu ilaçları para karşılığı uyuşturucu satıcılarına topluca elden teslim ettikleri tespit etti.

Soruşturmanın tamamlanarak, şüphelilerin yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesi maksadıyla; Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı ve Manisa İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, 04 Şubat 2020 tarihinde, Manisa merkezli olmak üzere Aydın, Muğla, İzmir ve Kırklareli illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda , aralarında (2) Doktor (Nöroloji uzmanı ve pratisyen hekim), (2) Eczacı ve (1) hastane çalışanı (Medikal Muhasebe Sorumlusu) bulunan toplam (12) şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında bugüne kadar (4.561) adet renkli reçete sistemine/kontrole tabi psikolojik ve nörolojik ilaca, yüklü miktarda reçeteye, adına ilaç yazılan şahıslara ait kimlik fotokopileri ve bilgisayarlara el konuldu.

Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik yürütülen adli ve mülki görevlere, artan bir azim ve kararlılıkla aralıksız olarak devam edilmektedir açıklamasında bulunuldu.