29° Parçalı bulutlu

Fas’ta 7 Şifdetindeki Depreme Yakalanan Başkan Tosun

Genel - 9 Eylül 2023 10:46 A A
Reklam Alanı

Fas’ta 7 Şifdetindeki Depreme Yakalanan Başkan Tosun ve Beraberindeki Türkiye’yi Temsil Eden Heyetin Sağlık Durumu İyi

3-11 Eylül tarihlerinde gerçekleşen 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı’na katılmak için Fas’ın Marakeş şehrinde bulunan Kula Belediye Başkanımız Hüseyin Tosun’un da aralarında bulunduğu Türkiye’yi temsil eden heyet, 6.8 şiddetindeki depreme yakalandı.

Türkiye saatiyle 01:10 sularında merkez üssü Fas’ın Marakeş şehrine 70 km uzaklıktaki dağlık alanda meydana gelen deprem, yerel basın tarafından ilk bilgilerde 6,8 büyüklüğünde olduğu aktarılırken Fas Ulusal Jeolojik Enstitüsü ve Almanya Sismoloji Merkezi de depremin büyüklüğünü 7 olarak açıkladı.
3-11 Eylül tarihlerinde Fas’ta gerçekleşen UNESCO Kiresel Jeoparklar Ağı Konferansı’nda Türkiye’yi temsil etmek için Marakeş’te bulunan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Azmi Açıkdil, Jeopark Koordinatörleri Prof. Dr. Tuncer Demir, Doç. Dr. Serdar Aytaç 7 büyüklüğünde meydana gelen depreme kaldıkları otelde yakalandı. Geceyi açık alanda geçiren Başkan Tosun ve beraberindekiler sağlık durumlarının iyi olduğu, kaldıkları otelde güvende olduğukları bilgisini paylaştı. UNESCO tescili bulunan Türkiye’in tek Global Jeoparkı olan Kula- Salihli Jeoparkı adıyla Türkiye’yi Fas’ta temsil eden heyetin, 10 Eylül Pazar günü yurda dönüş yapması bekleniyor.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, sosyal medya hesabından yaptığı şu paylaşımla sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisini verdi; “8 Eylül gecesi Türkiye saatiyle 01.10’da Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı için bulunduğumuz Fas’ın Marakeş Şehri’ne yaklaşık 70 km uzaklıkta meydana gelen 6.8 büyüklüğünde bir depremi burada yaşadık. Çoğunluğu jeoloji alanında uzman olan delege üyeleriyle birlikte yakalandığımız deprem bize dünyanın her yerinde hayatın bir gerçeği olduğunu bir kez daha gösterdi. Burada bize daha çok dağlık bölgelerde ve eski yapılarda yıkımların olduğu yönünde bilgi verildi. Türkiye heyeti olarak kaldığımız otelin duvarlarında çatlaklar var, geceyi kendimizi güvende hissettiğimiz açık bir alanda geçirdik. Birlikte olduğumuz Salihli Belediye Başkanımız Zeki Kayda, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanımız Azmi Açıkdil, Jeopark koordinatörlerimiz Prof. Dr. Tuncer Demir ve Doç. Dr. A. Serdar Aytaç ve burada bulunan yabancı delegasyon üyesi arkadaşlarımızın sağlık durumları gayet iyi, hepimize geçmiş olsun”

Genel - 10:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil