21° Açık

KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU

Gündem - 3 Temmuz 2023 23:04 A A
Reklam Alanı

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde görevli 19 personelin işine son verilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Başkan Tosun, halk sağlığını tehlikeye sokacak biçimde çalışma esaslarına uymayan, işe gelmeyen 19 temizlik işcisinin işine son verilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada;
“Değerli Kulalı hemşerilerim, mübarek Kurban Bayramı’nı geride bıraktık. Rabbim, yaptığımız ibadetleri ve kestiğimiz kurbanlarımızı kabul eylesin. Halka hizmet, Hakk’a ibadet düsturuyla yürüttüğümüz temel belediyecilik görevlerimizden temizlik hizmetlerinde bu Kurban Bayramı’nda bazı aksamalar meydana gelmiştir. Bu aksamaları en aza indirgemek için canla başla çalışan diğer belediye personellerimizin hepsine çok teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi Belediyelerin asli görevleri vardır. Tıpkı zabıta, itfaiye gibi çöplerin toplanması hizmeti de belediyenin asli görevlerindendir. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda bir kısım personel, keyfi uygulama yaparak bayram boyunca işe gelmemiştir. İşe gelmeyerek sokaklarda çöplerin ve kurban atıklarının zamanında alınmamasına, pis kokulara, kötü görüntülere sebebiyet veren 19 kişi adeta halk sağlığını tehlikeye sokan hastalıklara davetiye çıkarmıştır. Dolayısıyla bu kişiler hem halk sağlığını tehdit etmiş hem de Kula Belediyesi’nin kurumsal kimliğine zarar vermiştir. Oysa ki işe gelmeyen bu bahse konu temizlik işlerinde görevli personellerin ve tüm belediye personellerimizin maaşları her zaman günü gününe ve kuruşu kuruşuna yatırılmış ve hukuki haklarının hepsi ödenmiştir.
Gerek Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 06.06.2023 tarih ve 158369 sayılı yazıları gerek Valilik makamının İl Kurban Hizmetleri Komisyon Kararları gerekse Kula Belediye Başkanlığı makamının 8877 sayılı Kurban Bayramı ve İdari Çalışma esasları belirlenmiştir.
Belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, birilerinin algıladığı gibi dingonun ahırı değildir. Çakallık peşinde olanların kendi kafalarına göre takıldıkları, istedikleri gibi at oynatabilecekleri yerler hiç ama hiç değildir. Her hukuksuzluğun, keyfi uygulamanın bir karşılığı vardır. Kula Belediyesi, şeffaf yönetim, dürüstlük, çalmayan ve çaldırmayan bir yönetim anlayışı ve hizmet aşkıyla Kulalılara hizmet üretmektedir. Belediyenin kaynaklarını kendi şahsi menfaatleri için kullanan hiç kimseyle yola devam etmemizin mümkün olmadığını belirtmek isterim.
Bahse konu işçilerin iş ahlakına uygun davranmadıkları, Kurban Bayramı’nda çalışma esaslarını yerine getirmeyerek halk sağlığını tehlikeye soktukları, iş sahasında çalışan diğer işçilerin iş akışına engel oldukları, her zaman olduğu gibi hizmet bekleyen Kula Halkı’na hizmeti sekteye uğrattıkları tespit edilmiş olup bu gerekçelerle 4857 sayılı İş Kanunu’na göre 19 işçinin işine son verilmiştir. Tüm bu durumlara ilişkin bilgi ve belgeler açılan mahkeme dosyalarına konulacak olup Belediye Başkanı olarak benim üstlendiğim görev ve sorumluluk bilinciyle gerçekleştirilmiş olup bu uygulamanın hiçbir parti, kurum ve şahısla ilgisi yoktur. Emeğe saygılı ve vicdan sahibi Kulalı hemşerilerimize ve tüm kamuoyuna duyurulur” ifadelerini kullandı.

Gündem - 23:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil