29° Parçalı az bulutlu

Kula’nın Su Sorunu’na SON

Genel - 21 Temmuz 2023 19:31 A A
Reklam Alanı

 

Kula’nın İçme Suyu İhtiyacı Karşılayacak 120 Milyonluk Yatırımda Sona Gelindi

… Temmuz ayı sonunda ilçe merkezine su verilecek …

MASKİ Genel Müdürlüğü, Kula ilçesinin su kaynaklarını artırmak ve daha kaliteli su temini sağlamak adına 120 milyon TL yatırım bedeliyle başladığı dev projede test aşamasına geçti. Ekipler, sondaj bölgesi ve 5 binlik su deposuna giden 18 kilometrelik çelik içme suyu terfi hattının ilk etabında 9 kilometrelik kısmında boru tecrübesi testi için hatta su vermeye başladı.

 

MASKİ Genel Müdürlüğü, Kula merkezin içme suyu kapasitesini artırarak hanelere yeterli su temin etmek için yoğun mesaisine devam ediyor. Bu kapsamda 120 Milyon TL yatırım bedeliyle başlanan 5 bin metreküplük içme suyu deposu ve 18 kilometrelik çelik içme suyu terfi hattının ilk etabında 9 kilometrelik kısmında boru tecrübesi testi için hatta su vermeye başladı.

Yürütülen çalışmaları, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Erman Aydıner, Ak Parti İlçe Başkanı Eyüp Yavuz Aşkın, MHP İlçe Başkanı Nazım Baytok, CHP İlçe Başkanı Osman Kasırga, Kula Belediye Meclis Üyeleri Sarnıç ve Körez mahallerindeki sondaj ve biriktirme depolarını Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Kadir Bahadır Zeybek, Kula İlçe Şefi Tuğba Ural ve teknik ekiple birlikte yerinde inceledi.

 

“Temmuz ayı sonunda ilçe merkezine su verilecek”

 

Kula ilçesine içme suyu temini sağlamak adına çalışmaların temmuz ayı sonunda tamamlanacağını ifade eden MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Erman Aydıner, “Kula için büyük öneme sahip projemiz kapsamında 18 kilometrelik içme suyu terfi hattının test aşamasına geçtik. Ekiplerimizin özverili çalışmalarıyla 5 bin metreküplük biriktirme depomuza bağlanan 18 kilometrelik içme suyu terfi hattının ilk etabında 9 kilometrelik kısmında boru tecrübesi testi için hatta su vermeye başlandı. Hayırlısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün talimatları doğrultusunda da Temmuz ayı sonunda ilçe merkezine su vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Kasırga; ” 120 milyon liralık yatırımın ne derece büyük ve Kula’ya faydalı olacağını gördük”

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Osman Kasırga, Kula’nın içme suyu sorunun çözülmesi için yapılan yatırımı değerlendirerek; “Şu anda Kula’da susuzluk hat safhada, vatandaşlarımızın yaşanan su kesintilerden şikayetleri var. Buradaki içme suyu yatırımını ve yapılan tesisin ne derece büyük ve Kula’ya faydalı olacağını gördük. Verilen bilgi ve açıklamalarda da bu işin ay sonunda sonuçlanacağı ve Kula’nın yeterli içme suyuna kavuşacağı ifade edildi. Biz de Kula halkının diline tercüman olarak inşallah daha fazla gecikmeden en geç ağustos ayının ilk haftasında Kula’mızın bol suya kavuşmasını temenni ediyorum. Emeklerinden ve özverili çalışmalarından dolayı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün’e, Belediye Başkanımız Hüseyin Tosun’a, MASKİ Genel Müdürüne ve MASKİ yetkililerine ve çalışanlara teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Tosun; “18 Kilometrelik Hattan Gelecek Su, Kula’nın İçme Suyu İhtiyacını Giderecek”

Sarnıç mahallemizle Kula arasındaki 18 kilometrelik isale hattının başındayız. Burada 6 tane kuyumuz var, şimdi devam eden sondajlarımız var bu kuyular sekize çıkartılacak inşallah. Geçmişten bugüne kadar gelen etüd çalışmalarıyla söz konusu ciddi bir iş, Kula için önemli bir yatırım bu ay sonunda tamamlanmış olacak. Tabi ki içilebilir temiz su kaynaklarının azalması sadece Kula için değil bölgemiz, ülkemiz ve tüm dünyada yaşamı tehdit eden en büyük sorun, su kaynaklarımızı kirletmeden, israf etmeden korumak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Kula ilçemiz de maalesef içme suyu kaynakları tükenen Manisa’nın ilçelerinden birisi. İlçemizin ihtiyaç ve sorunlarının farkındayız, son bir kaç yıldır yaz mevsiminde yaşadığımız susuzluktan dolayı zorunlu kesintilerden kaynaklı sıkıntıları Kulalı vatandaşlarımızla hep birlikte yaşıyoruz. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün, MASKİ Genel Müdürümüz Ramazan Burak Aslay ile beraber bir yıl önce Kula’nın içme suyu sorununu çözmek adına planlamalar yaptık. Uzun ve meşakkatli bir süredir proje ve hazırlık safhasıyla birlikte bir senedir süren çalışmalar ve 120 Milyon liralık yatırımla bu ay sonunda susuzluk sorununu aşmış olacağız. Kula’mızın içme suyu sorununu çözüme kavuşturma noktasında başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün ve MASKİ Genel Müdürlüğümüzün gayreti ortadır. Yine su ihtiyacını giderilmesi hususunda Gençlik ve Spor Bakanlığı döneminde güçlü destek veren Ak Parti İzmir Milletvekilimiz, hemşerimiz Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ediyoruz. Kula Belediyemiz, Ak Parti, MHP İlçe Başkanlarımız Eyüp Yavuz Aşkın, Nazım Baytok ve yapıcı bir yaklaşımla CHP İlçe Başkanımız Osman Kasırga çözüme ortak olmak için sorumluluk ve duyarlılık göstermişlerdir. Bugüne kadar su yetersizliğinden dolayı yaşanan zorunlu kesintilerinden dolayı zahmet ve zorluk yaşayan kıymetli Kula halkımızdan anlayış bekliyoruz.  Temmuz ayı sonunda MASKİ Genel Müdürlüğü’nün 18 kilometrelik içme suyu terfi hattı, 5 bin metreküplük biriktirme deposu, içme suyu deposu ve pompa istasyonu imalatları tümüyle tamamlanarak hayırlısıyla suyumuzu depolara dökmek suretiyle içme suyu sıkıntımız kalmayacak” dedi.

 

Genel - 19:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hazır Site web sitesi kurma webmaster By Uzman Tescil